John Hawken pro Reflex (Reflex 2011)

Kde jsou společné body mezi psychoterapií a tantrou?

 

Psychoterapie je o tom, kdo jste a tantra o tom, kdo byste mohl být. Terapie jde do minulosti a říká ti, které části vaší osobnosti byly popřeny a snaží se o to, tyto části znovunajít a žít je. Je to prostě o tom, kdo jste. Tantra se naproti tomu ptá, kým chcete být. Podle tantry vytváříme vlastní realitu v každém momentě a to tím, kam a na co zaměříme svoji poroznost a svoje vědomí. Jde o vědomé vytváření vlastní identity či vlastní reality v každém okamžiku vašeho života. Většinou vytváříme svou realitu nevědomě - na základě osobních zvyků, nebo převzatých vzorců chování. Například z rodiny, ze společnosti a podobně. My se snažíme naučit lidi, aby k vytváření reality přistupovali vědomě a následně se tedy stali takovými, jakými chtějí být.

Psychoterapie končí u sexu. Dál nejde, dál to nezkoumá. Takže já, protože já jsem já, jsem chtěl prozkoumat, co je dál. Ale terapie má tendenci lidem říkat, co je správné a co ne. Zatímco tantra lidem říká- následuj své srdce. Jediná autorita v Tatře jste vy sám. Což mě přitahovalo.Uvědomil jsem si, že do té doby jsem se snažil být dobrý syn pro mou matku, pak jsem se snažil být dobrý klient pro svého terapeuta, ale v praktikování tantry jsem si nemusel najednou na nic hrát a plnit očekávání druhých. Dělám to jednadvacet let a mám dojem, že jsem se pořád nedostal na konec toho, co se můžu naučit. Každý týden mám dojem, že objevuju něco nového. 

Když jsem přijel do Čech v roce 1999, byl tu ohromný hlad po tantře. V Anglii trvalo dlouho vůbec naplnit nějakou skupinu, v Německu byli tři učitelé tantry na každém rohu, ale v Čechách to nikdo neučil a po tantře byl hlad. Češi jsou nesmírně otevření a zvídaví, ale narazil jsem tu na jiný problém, který jsem dřív neznal. Když byl začátek v deset a konec ve dvě, všichni přišli v půl jedenácté. Byl celkem problém lidem vysvětlit, že když už za kurzy platí, je jejich zájmu, aby chodili včas, protože je to především jejich čas. Musel jsem změnit v lidech vědomí rebelství na vědomí ocenění.  Třeba nikoho nenapadlo, že by se měla uklízet místnost, kde výuka probíhala, protože to negativně ovlivňovalo energii celé místnosti.

Jsem jediný v Čechách, kdo nabízí intenzivní roční trénink, jehož cílem je osobní transformace. Mě baví lidem opravdu dlouhodobě pomáhat růst a  transformovat jejich životy. Navíc mám zázemí v psychoterapii, což je velkou výhodou.

Tantra vás nenutí něčemu věřit. Je to mapa lidské existence, která je vám k dispozici. Můžete ji zkoumat, můžete ji využít, ale stejně tak nemusíte. Je to jen na vás. A pokud vám to začne dávat smysl, ať už v lásce, v sexu, ve spiritualitě, jenom dobře. Ani já nevím, jestli je to pravda. Ale pokud se chovám, jako že to pravda je, funguje to lépe. Takhle jednoduché to je. Není to žádné náboženství.

Když se jedna z mých studentek objevila v Show Jana Krause, byla tam otázka „Vy máte 50 lidí na tantrickém semináři a všichni jsou nazí?“. Tohle je ten senzace chtivý přístup k tantře. V tantře je nahota a je také ve filmu. Ale pouze ve smysluplném kontextu. Není tam žádná bezdůvodná nahota. Ve filmu vidíme rituál léčení studu, kterou nazýváme tantrická anti-peep show. V ní diváci skrze své oči dávají ocenění a oslavují nevinnost druhých.

Spousta lidí dělá tantrické masáže, což je zcela jiná záležitost, než naše kurzy. Mnoho lidí si dnes otevře masážní salon, aniž by věděli něco o tantře nebo se s ní do hloubky seznámili.

Velké dilema ohledně tantrických masáží je, zda jde o tantru, nebo o erotickou službu. Vím, že existuje oboje. Ale pokud jde jen o sexuální službu, bez nějakého přesahu, není to tantra, bych řekl. Takže jsem vyvinul systém tantrických masáží, které učím tantrické maséry, kteří chtějí prostřednictvím masáže opravdu učit tantru spíše než jen používat to slovo.

Otázka je- máme to ignorovat? Sexuální služba vykořisťuje neuspokojené sexuální potřeby mužů, tím že jim poskytne krátkodobé uspokojení. Tantra vytváří možnost, že muž najde pro sebe více uspokojení ve svém životě tím, že zvýší svou energii, vědomí, citlivost a svou otevřenost. Do své sexuality vnese více respektu k opačnému pohlaví, více lásky, zkvalitní ji.  Tantrická masáž, i když začíná u toho prvního, by měla končit u toho druhého.

Vadí mi lidi, kteří nabízí nějakou pseudotantrickou sexuální službu za třikrát tolik, kolik u mě platí lidé za terapeutickou konzultaci… Nesnáším, když se tantra vyžívá k okrádání lidí, kteří jsou prostě jen nějak sexuálně nevybití nebo frustrovaní. Ale pokud se za férovou cenu mohou naučit něco nového o své sexualitě nebo ji zlepšit, proč ne? Já každopádně tantrické masáže nenabízím a nemám zájem to dělat. Já učím tantrické semináře a prožívám, že to lidem pomáhá mít lepší život. Mě zajímá osobní rozvoj lidí….

 

Připravil Luděk Staněk pro Reflex.