Beltane - keltské oslavy jara

Beltane je tradiční keltský svátek ohně. Je to rituál oslavy plodnosti, pro lidi, zvířata, zemi. Kolem velkého ohně si přivoláme přítomnost Boha a Bohyně; energie ohně nám pomáhá k očistě, inspiraci, tvořivosti, k vášni a potěšení.

První máj byl vždy svátkem, časem posvátné hry. V nedávné době naše kultura přetočila jeho význam a udělala z 1. máje oslavu práce a pracujících. Posvátný čas bohyně, symbolu posvátnosti a jiskry samotného života, byl ještě v dávnější minulosti zneužit a převrácen naruby oslavou ohně smrti, nepřátelství vůči bohyni a její moudrosti, ve formě inkvizičních ohňů, které upálily tisíce nevinných žen jako čarodějnice, v rámci boje, do velké míry úspěšného, za vymýcení kultu bohyně, síly a moudrosti ženství a ženského principu.

Spolu s motlitbami a písněmi večer postavíme posvátný oheň a přivoláme divokou sílu Cerunose – rohatého Boha, aby nás naplnil vášní, zatímco budeme skákat přes oheň. Za časného rozbřesku si přivoláme jemnou a sladkou energii Bridie, bohyni jara, budeme tancovat s jejími věnci upletenými z čerstvých májových květů a lístků. Je to čas oslavovat naši živost, živost našich vztahů a naši lásku k zemi. Propojíme se s nově probouzející se přírodou a obnovíme tak vnitřní proud naší energie.

Tato oslava je pro všechny, kteří chtějí oslavovat život nad smrtí, hru nad prací, lásku nad válkou a chtějí se znovu propojit s nastupující energií a duchem přírody a přírodním světem. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé, pro páry, které chtějí oslavovat a posílit své spojení, i pro jednotlivce, kteří chtějí strávit smysluplnou duchaplnou oslavu v přírodě, s pomocí rituálů jak z tantry tak šamanismu.